ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی چیست؟


ارتودنسی نامرئی با نام تجاری invisalign اینویزالاین یا به طور کلی clear aligner یک روش درمانی  جهت اصلاح نامرتبی های دندانی و بهبود روابط فکی است.که با استفاده از پلاک هایی شفاف و بدون نیاز به استفاده از سیم های ارتودنسی  انجام می شود.

این روش درمانی به دلیل بیرنگ بودن و عدم وضوح در داخل دهان حین استفاده بیمار ،به عنوان یک روش درمانی زیبایی و پرطرفدار شناخته می شود. در ادامه مقاله با دکتر مهتاب معتبر، بهترین کلینیک دندانپزشکی در فرمانیه با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی شفاف نوعی از درمان های ارتودنسی است؛ که با استفاده از پلاک های شفاف و بدون سیم ها و براکت های ارتودنسی، جهت اصلاح نامرتبی و رفع ناهنجاری های فکی کاربرد دارند.

در این روش، پلاک های شفاف مطابق با دندان ها و فکین هر بیماری و مختص به خود شخص ساخته می شود. سپس این پلاک ها در داخل دهان بیمار قرار داده شده و سبب بهبود نامرتبی دندان ها می شود.

آشنایی با اینویزالاین( clear aligner / invisalign)

اینویزالاین که یکی از انواع محبوب برند ارتودنسی های شفاف است ،با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته طراحی و ساخته می شوند. به طوری که در این نرم افزارها، با استفاده از یک برنامه نویسی و تکنولوژی پیشرفته، طرح درمان بیمار مشخص شده و توسط پرینتر های مخصوصی یکسری پلاک شفاف جهت استفاده بیمار تولید می گردد.
این پلاک های منعطق بوده، متحرک هستند و به راحتی می توانند توسط بیمار گذاشته و برداشته شوند.

انواع ارتودنسی نامرئی

در واقع نام محبوب اینویزالاین invisalign  یک برند تجاری بوده و مبتکر اولین تکنولوژی پلاک های شفاف ارتودنسی می باشد. با این حال کمپانی های دیگری نیز دارای تکنولوژی ساخت پلاک های شفاف هستند.

برخی از درمان های دیگر ارتودنسی را نیز می توان “نامرئی” نامید.زیرا به وضوح در دهان قابل مشاهده نیستند، ولی آنها در دسته پلاک های شفاف clear aligner  ها طبقه بندی نمی شوند:

 • ارتودنسی لینگوال: این نوع براکت و سیم ها برخلاف قرار گرفتن در جلوی دندان ها، در سطح پشتی دندان های متصل می شوند.
 • ارتودنسی با برکت های سرامیکی: این نوع براکت ها فلزی نبوده و از جنس سرامیک همرنگ دندان هستند و کمتر به چشم می آیند.

دقت شود که این روش ها برای هر بیماری قابل اجرا نیست و براساس طرح درمانی که دندانپزشک تعیین می کند می توان از این درمان ها استفاده نمود.

رفع مشکل دندان با پلاک شفاف ارتودنسی

نحوه قرارگیری دندان های در کنار هم

نامرتبی و بی نظمی های دندانی از شایع ترین مشکلاتی هستند که بیمار برای درمان آن به متخصص ارتودنسی مراجعه میکند.

پلاک های شفاف می توانند نامرتبی های دندانی را درمان کنند و سبب اصلاح لبخند بیمار شوند، پرواضح است که چنین درمانی بر اعتماد به نفس بیمار افزوده و وی راحت تر میتواند در محیط های اجتماعی حضور پیدا کند.

رفع فضاهای بین دندانی

گاها به علت عدم تناسب میان اندازه دندان ها و فضای موجود در فک و یا نبود یک یا چند دندان، فضاهایی خالی در فک مشاهده می شود، برخی از این فضاها بر اساس طرح درمان ارائه شده می تواند با ارتودنسی نامرئی بسته شود.

اصلاح بایت و اصلاح روابط فکی

با استفاده ارتودنسی نامرئی همچنین می توان نحوه قرارگیری صحیح دندان های فکین را نیز اصلاح نمود.

 اینویزالاین مناسب چه کسانی است

ارتودنسی نامرئی و پلاک های clear aligner  مانند هر درمان ارتودنسی دیگری جهت رفع نامرتبی های دندانی کاربرد دارند، ولی مزیتی که آنها را از دیگر درمان های استاندارد ارتودنسی یعنی همان سیم و براکت ها متمایز می کند، نامرئی بودن و به موجب آن افزایش زیبایی ظاهری بیمار و راحتی وی طی درمان ارتودنسی است.

همچنین، این روش درمانی برای افرادی که به دلیل شغل یا فعالیت های اجتماعی خود، قادر به استفاده از روش های درمانی استاندارد ارتودنسی یعنی براکت و سیم نمی باشند، مناسب است. با توجه به شفافیت ارتودنسی نامرئی و عدم وضوح آن در طی درمان در داخل دهان بیمار،افراد می توانند به راحتی در حین فعالیت های اجتماعی خود بدون نگرانی از ظاهر و وجود سیم و براکت بر روی دندان ها، شرکت کنند و از این روش درمانی بهره ببرند.

مزایای پلاک های شفاف ارتودنسی

برخی از مزایای این روش درمانی عبارتند از:

شفافیت:

clear aligner به دلیل شفافیت آن، به عنوان یک روش درمانی زیبایی و پرطرفدار شناخته می شود.

راحتی:

پلاک های شفاف و بدون سیم و براکت مانند اینویزالاین بسیار راحت هستند و همچنین به طور مداوم در داخل دهان نمی ماند و بیمار می تواند در مواردی که نخواهد از آن استفاده کند و همچنین حین خوردن غذا آن ها را از دهان خود خارج نموده و مجددا داخل دهان خود قرار دهد.

تاثیر کمتر در زندگی روزمره: با استفاده پلاک های شفاف، بیماران می توانند به راحتی خوردن، نوشیدن و تمیز کردن دندان های خود را انجام دهند.

معايب پلاک های شفاف ارتودنسی

مانند هر روش درمانی دیگر ، ارتودنسی نامرئی نیز دارای معایبی است.که بهتر است پیش از شروع درمان به بیماران توضیحات مربوط به آن داده شود:

عوارض جانبی:

استفاده از این پلاک ها در ارتودنسی نامرئی نیز مانند دیگر درمان های ارتودنسی بر اساس وارد نمودن نیروهای کنترل شده ای به دندان ها جهت جابجایی آنها و مرتب نمودن دندان ها عمل میکند.

بنابراین مانند روش های دیگر درمان ارتودنسی بیمار ممکن است در روزهای اول استفاده از پلاک های خود دچار درد و تورم لثه شود که البته میبایست این موارد را به دندانپزشک خود اطلاع دهد.

نیاز به تعویض پلاک ها:

 برای هر درمان با پلاک های شفاف نیاز است، تا بیمار از چندین پلاک مختلف استفاده کند. این پلاک ها شماره بندی می شوند و به بیمار توضیح داده می شود.که هر پلاک را بعد از مدتی از دهان خارج کرده و با پلاک جدید جایگزین کند.

هر پلاک در واقع یک مرحله از درمان ارتودنسی نامرئی است. مثلا پلاک اول 2 هفته استفاده می شود، و بعد خارج شده و سپس پلاک دوم نیز برای 2 هفته استفاده می شود و این سیردرمانی تا اتمام پلاک ها ادامه دارد.

هزینه درمان :

با توجه به تکنولوژی به کار رفته، جنس پلاک ها و نحوه قالب گیری برای درمان با ارتودنسی نامرئی، هزینه این نوع درمان در مقایسه با درمان هایی که از براکت ها استفاده می شوند بیشتر بوده.

عدم تصحیح مشکلات شدید فکی:

متاسفانه بیشتر مراجعین به مطب ما خواستار استفاده از درمان ارتودنسی نامرئی هستند.که دلیل اصلی آن نیز بحث زیبایی آن است.

ولی ارتودنسی نامرئی با توجه به ماهیت درمانی خود قادر به رفع برخی ازناهنجاری های شدید دندانی و فکی نیست و نیاز است تا برای برخی از بیماران از روش های سیم و براکت و حتی برای برخی جراحی های فک انجام بگیرد.

نتیجه گیری

ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی نوین برای تصحیح ناهنجاری های دندانی و نامنظمی های آن است که امروزه بسیار رایج شده است. استفاده از این روش درمانی نیاز به دانش و مهارت در این زمینه تخصصی و مشاوره با متخصص ارتودنسی و دندانپزشک آشنا به اصول درمانی این روش است.

سوالات متداول
 1. آیا می توان ارتودنسی نامرئی را برای افراد بزرگسال نیز تجویز کرد؟
  بله، اتفاقا بیشترین مراجعین مطب ما جهت درمان ارتودنسی نامرئئ بزرگسال و افراد میانسال هستند. زیرا با توجه به موقعیت اجتماعی خود قادر به استفاده از سیم و براکت ها نیستند.
 2.  ارتودنسی نامرئی چیست؟
  پلاک های ارتودنسی نامرئی یک نوع روش درمانی جدید و نوین جهت اصلاح نامرتبی های دندانی هستند،که به دلیل عدم وضوح آن ها در داخل دهان از نظر زیبایی بسیار مطلوب بوده و امروزه بسیار رایج شده است.
 3. این روش درمانی چگونه کار می کند؟
  در این روش با استفاده ازیک نرم افزار، ناهنجاری های دندانی فکی بیمار ثبت شده، براساس آن طرح درمان مشخص می شود و سپس یکسری پلاک شفاف تولید می شود تا بیمار آنها را داخل دهان خود جهت استفاده قرار دهد.
 4. آیا این روش درمانی مناسب برای همه بیماران است؟
  روش ارتودنسی نامرئی نیز مانند هر روش درمانی دیگری عمومیت ندارد و نمیتوان هر نوع نامرتبی دندانی و ناهنجاری فکی را با آن صد در صد درمان نمود. مشاوره با دندانپزشک و بررسی راه های درمانی می تواند بیمار را به روش صحیح درمانی مناسب شرایط خود سوق دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *