ظاهر زیبای دندان با کاشت لمینت

مقدار تراش دندان برای لمینت


مقدار تراش دندان برای نصب لمینت

لمینت (لمینیت ) دندان یک روش درمانی زیبایی است که در پوششی نازک از جنس سرامیک های زیبایی روی سطح دندانها قرار داده می‌شود. این روش موجب بهبود ظاهر دندان‌های قدامی است که ممکن است به دلایلی مانند شکل غیر مطلوب، اندازه کوچک، تغییر رنگ یا شکستگی‌های کوچک، ظاهر مناسبی از نظر زیبایی نداشته باشند.

لایه‌ای که بر روی دندان قرار می‌گیرد، باعث ایجاد تغییراتی در شکل، اندازه، رنگ و حتی موقعیت دندان‌ها می‌شود.. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های قدامی بسیار موثر است و در بسیاری از موارد می‌تواند به عنوان یک راه حل زیبایی برای افرادی که اهمیت ظاهر دندان‌هایشان برایشان مهم است، مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مطلب در مورد میزان تراش دندان برای لمینت اشاره شده است، برای آشنایی بیشتر مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

تراش دندان برای لمینت
تراش مینای دندان برای نصب لمینت

آیا در لمینت دندان تراشیده می شود؟

بله، در بسیاری از موارد برای نصب لمینت دندان در فرمانیه و دیگر جاها، دندان‌پزشک قبل از نصب لمینت باید سطح دندان را تراش کند. البته این تراشی بسیار محافظه کارانه بوده و لایه ای بسیار نازک از سطح دندان برداشته می شود که سبب آسیب دندان نخواهد شد.برداشت این لایه نازک سبب بهتر نشستن لمینت و بهبود اتصال آن به دندان می شود.

هدف از تراش دندان در لمینت

هدف اصلی از تراش دندان برای لمینت، ایجاد فضای کافی برای قرار دادن لایه‌ی لمینت بر روی دندان است. بدون تراش دندان، لمینت نمی‌تواند به خوبی بر روی دندان قرار بگیرد و نتیجه‌ی نهایی نیز به دلیل عدم چسبندگی صحیح، نامطلوب خواهد بود.

میزان تراش دندان برای لمینت چقدر است؟

میزان تراش دندان، بستگی به شرایط و نیازهای هر بیمار دارد و در هر مورد ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی، در بیشتر موارد تراش دندان برای نصب لمینت، حداقل 0.3تا 0.5 میلی‌متر از سطح دندان برای ایجاد فضای کافی جهت قرار دادن لایه‌ی لمینت، تراشیده می‌شود. این نوع روش تراش بسیار محافظه کارانه می باشد.

البته ممکن است در برخی موارد، میزان تراش دندان برای لمینت بیشتر از این باشد، به خصوص اگر دندان مورد نظر از قبل دارای ترمیم مانند پر کردن یا ترمیم‌های سفید رنگ باشد. و یا موقعیت دندان و شرایط آن نیاز به تراش بیشتری داشته باشد. در هر صورت، دندان‌پزشک ما در مطب دندانپزشکی دکتر مهتاب معتبر پیش از شروع هر گونه درمان، باید با بیمار مشورت کرده و میزان تراش دندان مناسب را برای نصب لمینت تعیین کند.

چه مواردی در میزان تراش مینای دندان تاثیر دارد؟

میزان تراش مینای دندان برای نصب لمینت، بستگی به موارد زیر دارد:

 1. شکل دندان: شکل دندان‌ها بر این تاثیر دارد که چقدر باید از مینای دندان برای قرار دادن لمینت تراشیده شود.
 2. شرایط دهانی: شرایط دهانی مانند فضای موجود بین دندان‌ها، موقعیت دندان‌ها در دهان، نیازمندی‌های هر فرد برای نصب لمینت را تعیین می‌کند.
 3. وضعیت دندان‌ها: وضعیت دندان‌ها شامل وجود ترمیمات، پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها و دیگر مشکلات دندانی است که برای نصب لمینت، نیازمند تراشیدن بیشتری از مینای دندان می‌باشد.
 4. نوع لمینت: نوع سرامیکی که استفاده می‌شود نیز بر میزان تراش مینای دندان تاثیر دارد. برخی لمینت‌ها نیاز به تراشیدن کمتری از مینای دندان دارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به تراشیدن بیشتری دارند. سرامیک هایی که در مطب دندانپزشکی دکتر معتبر استفاده می گردد از بهترین نوع بوده و این نوع سرامیک ها بسیار نازک تر ساخته می شوند و از اینرو به تراش کمتری از دندان برای نصب آنها نیاز است.

در هر صورت، تعیین میزان تراش دندان برای لمینت، به عهده دندان‌پزشک است و باید با توجه به شرایط موجود در هر بیمار، تعیین شود.

عوارض تراش دندان ها
تراشیدن دندان برای لمینت

عوارض تراش دندان برای نصب لمینت

همانطور که در هر درمان دندان‌پزشکی دیگری، تراش دندان برای نصب دندان لمینت هم ممکن است عوارضی داشته باشد. به طور کلی، عوارضی که ممکن است پس از تراش دندان برای لمینت رخ دهند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • حساسیت دندان: افرادی که دندان‌های حساس دارند، ممکن است پس از تراش دندان برای نصب لمینت، برای مدتی حساسیت دندانی احساس کنند. در صورت بروز حساسیت حتما به ما اطلاع دهید تا بتوانیم حساسیت ایجاد شده را رفع کنیم، همچنین می توان تا پیش از آماده شدن لمینت ها از روکش های موقت استفاده کنید که توسط مطب ما به شما توصیه می شود تا از حساسیت دندان ها جلوگیری شود.

تحریک لثه: تراش دندان برای لمینت ممکن است به لثه تحریک بدهد و باعث خونریزی و تورم آن شود. البته این در صورتی است که شما پیشتر مشکل لثه داشته باشید. در مطب ما پیش از شروع درمان حتما از نظر ملاحضات بیماری های لثه توسط دکتر مهتاب معتبر بررسی خواهید شد تا آسیبی به لثه های شما وارد نشده و درمان بی عارضه بهمراه داشته باشید.

 • افتادن لمینت: در برخی موارد، پس از تراش دندان برای نصب لمینت، ممکن است لمینت از دندان جدا شود  . این درمان نیز مانند بسیاری دیگر از درمان های ترمیمی و روکش ها دندانی ممکن است به علل مختلفی طبق برخی شرایط که همه آن را در جلسه تحویل به بیمار توضیح می دهیم از دندان جدا شوند. در این صورت علت بررسی شده و مجددا لمینت برای شما در محل خود قرار داده می شود و به هیچ وجه جای نگرانی ندارد.

در هر صورت، عوارضی که پس از تراش دندان برای نصب لمینت رخ می‌دهد، قابل رفع و بیشتر از این نیز قابل پیشگیری هستند. دندان‌پزشک مطب ما همواره باید برای بیماران خود، راهکارهای مناسب برای کاهش عوارض پس از تراش دندان برای نصب لمینت را در نظر دارند.

مقدار تراش دندان برای لمینت
تراش دندان برای نصب لمینت

نتیجه گیری

به طور کلی، مقدار تراش دندان برای لمینت بستگی به شرایط و نیازهای هر بیمار دارد و در هر مورد ممکن است متفاوت باشد. با این حال، در بیشتر موارد، حداقل 0.3 تا 0.5 میلی‌متر از سطح دندان برای ایجاد فضای کافی جهت قرار دادن لایه‌ی لمینت، تراشیده می‌شود.

دندان‌پزشک با بررسی شرایط دندان و نیازهای هر بیمار، بهترین مقدار تراش دندان برای نصب لمینت را تعیین می‌کند. در هر صورت، تراش دندان برای نصب لمینت باعث بهبود شکل دندان و بهبود ظاهر پوسته دندان می‌شود. برای جلوگیری از عوارض ممکن پس از تراش دندان برای نصب لمینت، دندان‌پزشک باید برای بیماران خود، راهکارهای مناسب برای کاهش عوارض پس از تراش دندان برای نصب لمینت را در نظر داشته باشد.

سوالات متداول

 1. آیا میزان تراش دندان برای لمینت برای همه بیماران یکسان است؟
  خیر، میزان تراش دندان برای نصب لمینت برای هر بیمار، بستگی به شرایط و نیازهای آن بیمار دارد و در هر مورد ممکن است متفاوت باشد.
 2. آیا میزان تراش دندان برای نصب لمینت باعث درد می‌شود؟
  در بیشتر موارد، تراش دندان برای نصب لمینت باعث درد نمی‌شود، اما در برخی موارد ممکن است برای مدتی حساسیت دندانی ایجاد کند. در این صورت، دندان‌پزشک ما راهکارها متنوعی جهت رفع این مساله را به شما ارائه می دهد.
 3. آیا تراش دندان برای نصب لمینت باعث افزایش حساسیت دندان می‌شود؟
  در بیشتر موارد، تراش دندان برای نصب لمینت باعث افزایش حساسیت دندان نمی‌شود، اما در برخی موارد ممکن است برای مدتی حساسیت دندانی ایجاد کند. این مساله قابل درمان است و جای نگرانی ندارد.در صورت ایجاد آن میبایست حتما با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *