ترمیم (پرکردن) دندان ها با مواد همرنگ دندان: مزایا و معایب

با پیشرفت مواد دندانی و تکنولوژی تهیه و ساخت انواع کامپوزیت ها موارد همرنگ دندان جهت ترمیم بافت تاج دهان پرکاربرد شده و جایگزین آمالگام یا همان مواد فلزی می شوند. برخی از مراجعین البته چندان رضایتی از این نوع ترمیم ها ندارند زیرا به نظر آنها ترمیم های همرنگ عمر کوتاهی داشته و کارایی و طول عمر آمالگام را ندارند. در این مقاله سعی داریم تا مزایا و معایب این نوع مواد را در درمان ترمیمی که در مطب ما به صورت روتین استفاده می شود شرح دهیم.

در گذشته مواد کامپوزیتی چندان پیشرفته نبودند و اکثرا سبب نارضایتی از درمان می شدند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تولید مواد دندانی ، کامپوزیت دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مناسبی شده اند. این خصوصیات جدید سبب شده تا مواد همرنگ دندان طول عمر بیشتری در دهان پیدا کنند و نسبت به شکستگی، حرارت، فشار و دیگر شرایط دهانی مقاوت بیشتری نشان دهند. به همین منظور انواع پیشرفته این مواد قابل استفاده در تمام دندان ها چه دندان های قدامی و چه دندان های خلفی است. همچنین در استفاده از کامپوزیت ها نیز هیچ محدودیت سنی ای وجود ندارد.

برخی از مزایای کامپوزیت ها:

  1. زیبایی و امکان انتخاب رنگ مناسب جهت همرنگ بودن با دندان طبیعی
  2. کاربرد جهت درمان های زیبایی و طراحی لبخند
  3. عدم تراش زیاد در مقایسه با آمالگام ( در آمالگام اگر پوسیدگی کم عمق باشد به علت عدم گیر ماده با دندان مجبور به تراش بیشتر دندان و تهیه حفره ای عمیق تر خواهیم بود)
  4. ایجاد گیر مناسبتر در مقایسه با آمالگام در برخی موارد
  5. قابل استفاده برای انواع ترمیم ها
  6. عدم ایجاد شوک گالوانی و شوک حرارتی (که در آمالگام تا مدت ها احساس می شود)
  7. مقاوت مناسب و طول عمر مناسب با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی در نسل جدید کامپوزیت ها

و همچنین برخی از معایب کامپوزیت ها:

  1. حساسیت تکنیکی (نیاز به کنترل توسط دندانپزشک و آشنایی دندانپزشک با خصوصیات این مواد و کاربرد انواع مختلف مواد کامپوزیت با توجه به طرح درمان)
  2. احتمال تغییر رنگ، شکست، لب پریدگی و دیگر مشکلاتی که در همه مواد ترمیم مشاهده می شود و به بسیاری از فاکتورهای مرتبط است و نیازی به محکوم کردن این نوع درمان نمی باشد. بلکه باید علل دقیق آن تشخیص داده شود.
  3. گران قیمت بودن به نسبت درمان آمالگام (که البته این هزینه بیشتر به علت وجود مزایای آن است که در آمالگام وجود ندارد)

امید است این مقاله نیز به برخی از پرسش های شما در زمینه کامپوزیت ها پاسخ داده باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *