تفاوت ایمپلنت با لمینت چیست؟

زیبایی دندان با لمینت


فرق ایمپلنت دندان با لمینت دندان چیست؟

در واقع تفاوت ایمپلنت با لمینت این است که، ایمپلنت دندان یک روش جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته و فضاهای خالی دهان است که قبلا در آن محل دندان بوده است.ایمپلنت متشکل از چندین قطعه و ساختار مختلف است، قطعه اول پیچی شکل بوده و ار جنس آلیاژی از تیتانیوم می باشد که بوسیله روش های جراحی در داخل استخوان فک قرار گرفته و جایگزین ریشه از دست رفته دندان است. قطعات دیگر نیز در نقش تاج دندان بواسطه انواع مختلف روکش های دندانی روی بدنه ریشه مانند ایمپلنت قرار میگیرند.

لمینت دندان، از طرفی زیر مجموعه روکش های زیبایی است. در واقع لمینت یک پوسته نازک از جنس مواد مرغوب سرامیکی است که جهت بهبود ظاهر دندان طبیعی بر روی تاج دندان چسبانده می شود. این لایه‌ها به شکل دقیقی طراحی می شوند و به سطح دندان طبیعی چسبانده می‌شوند.

ایمپلنت در شرایطی کاربرد دارد که دندانی در ناحیه مورد درمان نیست ولی لمینیت نوعی روکش و درمان زیبایی هست که به روش های خاصی روی تاج دندان طبیعی چسبیده می شود و سبب بهبود فرم آناتومیک و بهبود رنگ دندان طبیعی می شود.کلینیک دکتر معتبر بهترین کلینیک ایمپلنت در فرمانیه ارائه دهنده خدمات به شما عزیزان است،  در این مقاله با ما همراه باشید.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان، بهترین روش‌  جایگزینی دندان‌های از دست رفته است و دارای مزایای بسیاری است، از جمله:

 1. پایداری و ثبات:ایمپلنت دندان با استفاده از یک ساختار فلزی که به استخوان فک یا فکین متصل می‌شود، به طور پایدار و دائمی جایگزین دندان از دست رفته می‌شود.
 2. طول عمر: ایمپلنت دندان دارای عمر طولانی است و با مراقبت مناسب، می‌تواند تا 20 سال یا بیشتر در داخل دهان باقی بماند.
 3. بهداشت دهان و دندان: با استفاده از ایمپلنت دندان، دندان‌های باقی‌مانده حفظ می‌شوند و فشاراضافه ای تحمل نمی کنند  و بار زیادی بر دندان ها وارد نمی شود و بارنیروی بین دندان های بیشتری تقسیم خواهد شد و مانع از تشکیل باکتری‌ها و عفونت‌های دهانی می‌شود.
 4. ظاهر:ایمپلنت دندان به شکل طبیعی طراحی شده است و به راحتی با دندان‌های طبیعی مطابقت پیدا میکند و ظاهر طبیعی دندان را بهبود می‌بخشد.
 5. راحتی:ایمپلنت دندان به راحتی درون دهان قرار می‌گیرد و نیازی به خارج کردن آن مانند دست دندان ها برای تمیزی و نگهداری ندارید.
 6. ارزش افزوده برای سلامت عمومی: ایمپلنت مانند یک دندان طبیعی عمل میکند و سبب بهبود غذا خوردن و صحبت کردن بیمار می شود و این به بهبود سلامت فردی وی و افزایش اعتماد به نفس او کمک شایانی می کند.
 7. حفظ بافت دهان و استخوان : ایمپلنت دندانی سبب جلوگیری از تحلیل استخوان فک و پیشگیری از فرآیند پیرشدن روابط فکی دهان می شود.
مزایای کاشت ایمپلنت
زیبایی دندان با روش ایمپلنت کردن

مزایای کاشت لمینت دندان

پس متوجه شدیم که ایمپلنت دندان درواقع در محلی قرار میگیرد که دندانی از دست رفته و فضای خالی وجود دارد ولی لمینت دندان درواقع بر روی تاج دندان طبیعی استفاده می شود و ک نوع روش زیبایی است. از مزایای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود زیبایی و ظاهر دندان‌ها: با کاشت لمینت دندان، می‌توانید دندان‌های خود را به شکل و رنگ دلخواهی طراحی کنید (طراحی لبخند) و به چهره جذابتری دست یابید. همچنین، با استفاده از این روش، مشکلاتی مانند لکه‌های دندان، شکستگی‌ها و فاصله‌های بین دندان‌ها را نیز می توان برطرف کرد.
 • سرعت: کاشت لمینت دندان یک روش سریع و بدون درد است که به شما اجازه می‌دهد در مدت کوتاهی به بهبود ظاهر دندان‌های خود دست یابید.
 • حفظ سلامت دندان‌ها: با استفاده از لمینت دندان، نیازی به حذف مقداری از ساختار دندان برای نصب لمینت نیست.در برخی از روش های درمانی دندان بسیار تراش خورده و ساختار آن ضعیف می شود ولی لمینت یک روش محافظه کارانه بوده و با حداقل برداشت بافت دندان(در حد یک لایه بسیار بسیار نازک از سطح دندان) و قرار دادن یک پوسته نازک ولی مقاوم و با کیفیت از سرامیک های مخصوص این نوع درمان سبب بهبود فرم آناتومیک دندان و افزایش زیبایی دندان و رنگ مناسب آن می شود.
 • اصلاح روکش ها و ترمیم های قدیمی: در برخی موارد، پروسه کاشت لمینت دندان می‌تواند سبب بهبودی ترمیم های قدیمی روی دندان نیز بشود.
 • مقاومت: لمینت دندان بسیار مقاوم و قابل اطمینان است و در صورتی که مراقبت مناسبی انجام شود، می‌تواند تا 10 سال یا بیشتر به راحتی استفاده شود.
 • عدم نیاز به ترمیم مجدد: با استفاده از لمینت دندان، نیاز به ترمیم دوباره برای دندان‌ها در آینده کاهش می‌یابد البته به شرطی که بهداشت فرد مطلوب باشد و شما می‌توانید از دندان‌های خود به مدت طولانی لذت ببرید.

به طور کلی، در تفاوت ایمپلنت با لمینت ، کاشت لمینت دندان یک روش سریع، آسان، پایدار و با مزایای زیادی است که به شما کمک می‌کند تا ظاهر دندان‌های خود را بهبود بخشید و با اعتماد به نفس بیشتر، زندگی کنید.

درمان ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

طول درمان کاشت ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند تعداد و موقعیت دندان‌هایی که باید جایگزین شوند. میزان استخوان باقی‌مانده در فک، سلامت عمومی بیمار و ملاحضات پزشک بستگی دارد.

با این حال، با دانستن تفاوت ایمپلنت با لمینت و اقدام به  کاشت ایمپلنت دندان به طور کلی باید یک سری از مراحل طی شود. مشاوره با کادر مطب دندانپزشکی دکتر معتبر اولین مرحله از درمان است، دندانپزشک ابتدا باید بررسی کاملی از دهان و دندان‌ها انجام دهد و سوالاتی درباره سلامت عمومی شما بپرسد.

مرحله بعدی جراحی ایمپلنت دندان است، که ممکن است بسته به طرح درمان مورد نظر طی یک یا چند جلسه طول بکشد. در این مرحله، دندانپزشک یک ساختار فلزی را در استخوان فک یا فکین شما قرار می‌دهد.

سپس با توجه به شرایط استخوانی و محل ایمپلنت در فکین بین 3 الی 6 ماه باید صبر کرد تا مرحله بعدی آغاز شود. در طی این مدت قطعه تیتانیومی داخل استخوان فک، به استخوان فک اتصال مناسب پیدا کرده و بافت در آن ناحیه برای مرحله بعدی آماده و ترمیم می شود.

مرحله آخر نیز نصب پروتز دندان (ظاهر تاجی شکل دندان) است. این مرحله نیر بوسیله روش های خاص قالبگیری انجام می شود و قطعات پروتزی و روکش دندان نصب می گردد.

 

طول درمان لمینت دندان چقدر است؟

مدت زمان انجام درمان لمینیت نیز بسته به نظر دندانپزشک و تعداد جلسات آماده سازی دندان ها، قالبگیری و مدت زمان طراحی لمینت ها توسط لابراتوار بستگی دارد. که اغلب این درمان برای هر فک (حدود 8 واحد دندان) در مطب دندانپزشکی دکتر معتبر و دکتر متینی  بین 3 الی 4 هفته زمانبر است.

با این حال، باید توجه داشت که در تفاوت ایمپلنت با لمینت ،هر فرد و هر مورد لمینت دندان ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی و درمان سفارشی داشته باشد.

طول درمان لمینت دندان چقدر است؟
تهیه لمینت مناسب
مراحل درمان لمینت در مطب دندانپزشکی دکتر مهتاب معتبر و دکتر نگین متینی بدین صورت است:
 1. مشاوره با دندانپزشک: جلسه اول درواقع جلسه مشاوره است ، ابتدا دندانپزشک از سلامت عمومی شما پرسش میکند. سپس نظر شما را و اینکه چه انتظاراتی از طرح لبخند خود دارید جویا می شود. سپس در محیط مطب دندانپزشکی دکتر معتبر و دکتر متینی از شما فتوگرافی های مخصوص جهت طراحی لبخند تهیه می گردد.
 2. برنامه ریزی طرح درمان: پس از بررسی دقیق وضعیت دهان و دندان شما، در صورت وجود شرایط بهداشتی مناسب و بررسی مشکلات دهان و دندان و پوسیدگی ها، طرح درمان لمینت برای شما ارایه می شود. رنگ دلخواه انتخاب شده و همچنین در صورت خواست بیمار می توان یک نمونه شماتیک ازفرم آینده دندان ها بهمراه لمینت برای بیمار تهیه شود.
 3. مرحله تراش و قالبگیری: در این مرحله نیز دندان ها برای تهیه لمینت آماده سازی شده و ا زآنها قالبگیری می شود. قالب ها جهت طراحی و ساخت لمینت ها به لابراتوار ارسال می شود.
 4. نصب لمینت: پس از ساخت لمینت طی یک تا دو جلسه (بسته به حجم کار) لمینت ها به دندان ها متصل می شوند.

توجه داشته باشید که موارد فوق چه در درمان ایمپلنت و چه در درمان لمینت برای هر طرح درمان و هر بیماری اختصاصی بوده.  وبراساس پیچیدگی درمان می تواندبر اساس تفاوت ایمپلنت با لمینت و مراحل درمانی نیز متفاوت تر باشند.

طول عمر ایمپلنت دندان به چه چیزی بستگی دارد؟

عمر ایمپلنت دندان ممکن است به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی بیمار، تعداد و موقعیت دندان‌هایی که پوشش داده می‌شوند، نوع و کیفیت مواد استفاده شده برای کاشت و سطح مراقبت‌های دندانی بیمار بستگی داشته باشد. اما با رعایت بهداشت و سلامت فردی و عمومی مناسب بیمار و پیگیری جلسات چکاپ می تواند تا 20 سال ماندگاری داشته باشد.

به طور کلی در بررسی تفاوت ایمپلنت با لمینت، ایمپلنت دندان‌ها از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند: بخش فلزی که در استخوان جایگذاری می‌شود و بخش پروتز دندان که به آن متصل می‌شود.

در کل در تفاوت ایمپلنت با لمینت، ایمپلنت دندان‌ها می‌توانند یک راه حل دائمی و ماندگار برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته باشند. اما برای حفظ سلامت و ماندگاری آن‌ها، باید به مراقبت و نگهداری مناسب آن‌ها توجه کنید.

طول عمر ایمپلنت دندان به چه چیزی بستگی دارد؟
نگهداری درست از ایمپلنت دندان

ماندگاری لمینت دندان

ماندگاری لمینت دندان نیز به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی بیمار، نوع و کیفیت مصالح استفاده شده برای ساخت لمینت، نوع فعالیت‌های روزانه بیمار و مراقبت‌های دندانی دقیقی که انجام می‌دهید، بستگی دارد.

اگرچه لمینت دندان‌ها می‌توانند به مدت 10 تا 15 سال یا بیشتر نیز ماندگاری داشته باشند. اما باید توجه داشت که این مدت زمان ممکن است کمتر یا بیشتر از این با توجه به تفاوت ایمپلنت با لمینت باشد. لمینت دندان‌ها نیاز به مراقبت‌های دندانی مناسب دارند، از جمله مسواک زدن دو بار در روز، استفاده از نخ دندانی و مصرف غذاهای سالم که مواد شیمیایی و قند را به حداقل برسانند.

در صورتی که لمینت دندان شما شکست یا خراشید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد لمینت دندان جایگزین شود.

نتیجه گیری

تفاوت ایمپلنت با لمینت، دو روش مختلف برای جایگزینی دندان‌های گمشده و بهبود ظاهر دندان‌ها هستند. ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دائمی است.  با استفاده از یک فلز که در استخوان جایگذاری می‌شود و یک پروتز دندان که به آن متصل می‌شود، ایجاد می‌شود.

لمینت دندان یک روش ترمیمی زیبایی است،که با استفاده از مصالح ترمیمی از جمله پوستر، پورسلن و کامپوزیت، بر روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این روش برای افرادی مناسب است که دندان‌هایی را دارند که خراب یا ناهموار هستند. رنگ دندان‌های آن‌ها را تغییر داده و یا فاصله بین دندان‌هایشان را کاهش دهند.

به طور کلی، هر دو روش ایمپلنت دندان و لمینت دندان مزایا و معایب خود را دارند. و بسته به نیازهای شخصی و مشکلات دندانی آن فرد، یکی از این روش‌ها بهتر از دیگری ممکن است مناسب باشد.

سوالات متداول

 1. آیا با توجه تفاوت ایمپلنت با لمینت، کدام  بهتر است؟
  هر دو روش ایمپلنت دندان و لمینت دندان مزایا و معایب خود را دارند. بسته به نیازهای شخصی و مشکلات دندانی آن فرد، یکی از این روش‌ها بهتر از دیگری ممکن است مناسب باشد.
 2. آیا ایمپلنت دندان یک روش دائمی است؟
  بله، ایمپلنت دندان به عنوان یک جایگزین دائمی برای دندان‌های گمشده شناخته می‌شود.
 3. آیا لمینت دندان مانند پوششی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد؟
  بله، لمینت دندان با استفاده از مصالح ترمیمی از جمله پوستر، پورسلن و کامپوزیت، بر روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
 4. آیا لمینت دندان مانند ایمپلنت دندان است که در استخوان جایگذاری می‌شود؟
  خیر، لمینت دندان بر روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار می‌گیرد و در استخوان جایگذاری نمی‌شود، در حالی که ایمپلنت دندان در استخوان جایگذاری می‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *