اصول زیبایی شناسی دندان

دندانپزشکی زیبایی شامل چه مواردی است؟


دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندان پزشکی زیبایی یا همان cosmetic dentistry، شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که به بهبود ظاهر و افزودن زیبایی دندان‌ها و لثه‌ها می‌پردازد. این شاخه از دندان‌پزشکی به منظور بهبود ظاهر دندان‌ها، افزایش اعتماد به نفس فرد و رفع مشکلات ظاهری ایجاد شده در دندان‌ها ارائه می‌شود. از انواع درمان های مرتبط با دندانپزشکی زیبایی می توان به روش های ترمیم دندان، اصلاح فرم دندان ها، رفع لکه های رنگی روی دندان، افزایش طول تاج دندان ها و رفع مشکل ازدیاد مشاهده لثه حین لبخند gummy smile، اصلاح خط لبخند، تعویض پرکردگی های قدیمی و جایگزینی فضاهای خالی دندانی نام برد،دکتر مهتاب معتبر بهترین کلینیک دندانپزشکی در فرمانیه، اجراکننده کلیه درمان های مرتبط با دندانپزشکی زیبایی می باشد.

مشکلات قابل حل با دندان پزشکی زیبایی

با ارائه یک طرح درمان مطلوب می توان برخی از مشکلات دندانی را توسط درمان های زیبایی رفع کرد، روش های زیر زیر شاخه این نوع درمان ها هستند:

ترمیم (پرکردن )دندان پوسیده با مواد و متریال همرنگ دندان

ترمیم دندان یک روش درمانی است که برای بازسازی دندان تخریب شده، پوسیده و یا شکسته استفاده می شود. در این روش، دندان تخریب شده با استفاده از مواد مختلفی مانند کامپوزیت ها  یا برخی از انواع روکش های سرامیکی ترمیم می شود. این مواد به شکل دائمی در دندان قرار می گیرند و به دندان شکل و قوام طبیعی خود را باز می گردانند.

ترمیم (پرکردن )دندان پوسیده با مواد و متریال همرنگ دندان
ترمیم دندان پوسیده

اصلاح فرم آناتومی دندان ها

اصلاح فرم دندان ها یک روش دیگر است که برای بهبود ظاهر دندان ها استفاده می شود. این روش شامل اصلاح فرم دندان ها با استفاده از تکنیک های مختلفی مانند کامپوزیت ونیر، لمینیت ونیر، انواع دیگر ونیر و روکش های full coverage  یا  semi coverage است. با استفاده از این درمان ها، دندان ها ظاهری زیبا تر و طبیعی تری بدست می آورند.

رفع لکه های رنگی روی دندان ها

لکه های رنگی یا Dental stain بر روی سطح دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مصرف قهوه، سیگار، انواع نوشابه و … ایجاد شود. رفع لکه های رنگی یکی  دیگر از درمان های حوزه دندان پزشکی زیبایی است. در این روش، لکه های رنگی با استفاده از روش های مختلفی مانند بلیچینگ (سفید کردن )دندان، ترمیم های کامپوزیت و انواع پرسلن ها صورت میگیرد.

رفع لکه های رنگی روی دندان ها
رفع لکه های دندان

درمان مشکل gummy smile   و افزایش طول تاج دندان ها و رفع مشاهده بیش از حد لثه حین لبخند

مشاهده بیش از حد لثه به هنگام لبخند زدن و صحبت کردن فرد و وجود دندان هایی با طول تاج کوتاه از مشکلات شایعی است که سبب کاهش اعتماد به نفس فرد و عدم خندیدن وی در محیط های اجتماعی می شود. این مساله توسط توسط انواع روش های جراحی لثه مانند افزایش طول تاج ها و همچنین قرار دادن انواع کراون ها اصلاح گردد.

تعویض پرکردگی های قدیمی

اغلب ترمیم های قدیمی در طی مدت طولانی دچار تخریب و شکستگی می شوند. همچنین برخی از ترمیم های فلزی قدیمی (آمالگام) سبب ایجاد رنگی تیره و لک برای دندان می شوند. گاها تعویض ترمیم های قدیمی و جایگزینی آن با مواد ترمیمی همرنگ و انواع روکش های سرامیکی به بهبود ظاهر و استحکام آنها کمک میکند.

جایگزینی فضاهای خالی دندانی

در صورت وجود فضاهای خالی در دهان می توان با استفاده از ایمپلنت های دندانی این فضاها را پر نمود و ظاهر مناسب تری ایجاد کرد.

انواع تکنیک های درمانی در دندانپزشکی زیبایی

براساس طرح درمانی که توسط دندانپزشکان مطب دندانپزشکی دکتر معتبر تعیین می شود، می توان از انواع تکنیک های دندانپزشکی زیبایی بهره برد:

انواع تکنیک های درمانی در دندانپزشکی زیبایی
معاینه دندان توسط دندان پزشک

لمینت (لمینیت ) دندانی

لمینت دندانی یک روش جراحی نیست و در واقع یک روش غیر جراحی و محافظه کارانه است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش، لایه‌ای بسیار نازک از نوع خاصی از مواد سرامیکی روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این لایه تقریباً نازکتر از ۰.۵ میلیمتر است و باعث می‌شود که دندان‌ها به شکلی طبیعی و زیبا درخشنده شوند و از یک فرم آناتومیک ایده آل تبعیت کنند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، یک روش جراحی است که برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته و فضای خالی دندانی به کار می‌رود. در این روش، یک قطعه پیچ مانند از جنس تیتانیوم به عنوان ریشه دندان درون استخوان فک قرار می‌گیرد. سپس یک روکش در نقش تاج دندان بر روی این ساختار قرار می‌گیرد. این روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بسیار مؤثر است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان یک روش غیر جراحی است که برای بهبود رنگ دندان‌ها به کار می‌رود. در این روش، ماده‌ای با خاصیت سفید کنندگی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این ماده باعث حذف لکه‌ها و تیرگی‌های موجود بر روی دندان‌ها می‌شود و بین یک تا سه درجه دندان های شما را روشنتر می کند.

کامپوزیت دندانی

کامپوزیت دندانی یک روش جراحی غیر تهاجمی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها به کار می‌رود. در این روش،از یک ماده همرنگ دندان استفاده می شود. این ماده باعث می‌شود که دندان‌های شما به شکلی طبیعی و زیبا درخشیده شوند. کامپوزیت دندانی یک روش جراحی غیر تهاجمی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها به کار می‌رود. در این روش،از یک ماده همرنگ دندان استفاده می شود. این ماده باعث می‌شود که دندان‌های شما به شکلی طبیعی و زیبا درخشیده شوند.

ارتودنسی

ارتودنسی نیز سبب مرتب نمودن دندان های شما و بهبود خط لبخند می گردد که به طوور شایع بوسیله سیم های فلزی ارتودنسی و براکت ها و در برخی موارد نیز الاینر های شفاف انجام میگیرد.

مزایای دندان پزشکی زیبایی

 • بهبود ظاهر دندان ها: دندان پزشکی زیبایی با بهبود شکل و رنگ دندان ها، به فرد اعتماد به نفس بیشتری می دهد و ظاهر جذاب تری برای فرد ایجاد می کند.
 • راحتی در استفاده: روکش های لمینت و و انواع ونیرها به دندان ها چسبانده می شوند و بیمار می تواند به راحتی با آنها صحبت کند و غذا میل کند.
 • مقاومت در برابر لکه ها: روکش های لمینت و ونیر دندانی، مقاوم در برابر لکه های رنگی هستند و با بهداشت دندان مناسب، می توانند برای مدت طولانی به دندان ها شکل و رنگ زیبایی بخشند.

معایب دندان پزشکی زیبایی

 • هزینه بالا: دندان پزشکی زیبایی هزینه بالایی دارد و بسته به نوع درمان و تعداد دندان هایی که باید تغییر کنند، هزینه ها متغیر است که البته در مطب دندانپزشکی دکتر مهتاب معتبر این درمان ها به صورت اقساطی برای مراجعین انجام می شود.
 • نیاز به تعویض برخی از روکش ها و مواد ترمیمی: با توجه به طبیعت ساختار دهان و فضای دهان و دندان حتی با کیفیت ترین مواد نیز ممکن است به مرور زمان و دیگر اتفاقات مانند شکستن تخمه، ضربه به دندان ، دندان قروچه و … دچار آسیب شوند و یا در آنها تغییر رنگ، لب پریدگی و شکستگی یا حتی افتادن کامل روکش رخ دهد. این موارد به هیچ وجه نگران کننده نیستند و دندانپزشکان مطب ما همیشه در حین درمان شما را از وقوع چنین اتفاق هایی آگاه میکنند. در صورت ایجاد چنین مسایلی به هیچ وجه نگران نشوید زیرا این ترمیم های قابل تعویض بوده و مجددا برای شما جایگزین می شوند.
 • حساسیت دندان ها: برخی از افراد ممکن است پس از انجام دندان پزشکی زیبایی، حساسیت دندان های شان افزایش یابد که در صورت این مساله باید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهند تا علت بررسی شده و حساسیت رفع گردد.
 • محدودیت های غذایی: برخی از غذاها ممکن است باعث خراشیدگی قطعات لمینت و ونیر شوند و فرد مجبور به محدودیت در مصرف آنها باشد یکی از این مواد غذایی تخمه است. شکستن تخمه و پوسته آجیل ها توسط دندان ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

دندان پزشکی زیبایی شامل روش‌های مختلفی است که بهبود ظاهر دندان‌ها و لثه‌ها را هدف دارد. با استفاده از این روش‌ها، شما می‌توانید لبخند زیبایی همراه داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

سوالات متداول

 1. دندان پزشکی زیبایی چیست؟
  مجموعی از تکنیک ها و درمان های دندانپزشکی که سبب بهبود ظاهر دندان ها و افزایش زیبایی لبخند بیمار و در مجموع ظاهر و چهره وی می شود.
 2. دندان پزشکی چه مزایایی دارد؟
  استفاده از دندان پزشکی زیبایی به فرد اعتماد به نفس بیشتری می دهد و ظاهر جذاب تری برای فرد ایجاد می کند. همچنین، با استفاده از دندان پزشکی زیبایی، فرد می تواند از تخریب دندان های خود جلوگیری کند و دندان های خود را به صورت طبیعی تر و بهتر نگه دارد.
 3. چه روش هایی برای دندان پزشکی زیبایی وجود دارد؟
  روش های دندان پزشکی زیبایی شامل لمینت دندانی، ونیر دندانی، بلیچینگ دندان و ایمپلنت دندان می باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *